Cisco 2 Bezpieczne procedury laboratoryjne i wykorzystanie narzędzi.docx

(2522 KB) Pobierz

2.0

 

Wprowadzenie

 

 

 

Ten rozdział obejmuje podstawowe praktyki bezpieczeństwa związane z miejscem pracy, pracy ze sprzętem i oprogramowaniem oraz unieszkodliwianiem materiałów niebezpiecznych. Wytyczne bezpieczeństwa chronią przed wypadkami i urazami oraz ochraniają sprzęt przed uszkodzeniami. Niektóre z tych wytycznych mają na celu ochronę środowiska przed skażeniem przez zużyte materiały. Bądź czujny na sytuacje, które mogłyby spowodować obrażenia ciała lub uszkodzenia sprzętu. Znaki ostrzegawcze są zaprojektowane w celu ostrzegania o niebezpieczeństwie. Zawsze oglądaj te znaki i podejmuj odpowiednie działania zgodnie z danymi ostrzeżeniami.

Po zakończeniu tego rozdziału będziesz potrafił:

·         Wyjaśnić cel i procedury bezpiecznych warunków pracy

·         Identyfikować i określać przeznaczenie narzędzi i oprogramowania wykorzystywanego w komputerach osobistych

·         Właściwie stosować narzędzia

2.1

 

Warunki i procedury bezpiecznej pracy

 

 

 

Bezpieczne warunki pracy zapobiegają okaleczeniu ludzi i uszkodzeniu sprzętu komputerowego. Miejsce pracy powinno być czyste, bezpieczne, zorganizowane i właściwie oświetlone. Każdy musi zrozumieć i przestrzegać procedury bezpieczeństwa.

Należy przestrzegać procedur dotyczących obsługi sprzętu komputerowego w celu zmniejszenia ryzyka uszkodzenia ciała, uszkodzenia mienia i utraty danych. Wszelkie uszkodzenia lub straty mogą prowadzić do roszczeń za szkody od właściciela majątku, jak i właściciela danych.

Właściwe usuwanie lub recykling niebezpiecznych elementów komputera jest globalnym problemem. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z wytycznymi, mówiącymi co zrobić z konkretnymi przedmiotami. Organizacje, które łamią te przepisy mogą być ukarane grzywną lub mogą prowadzić długie batalie w sądzie.

Po zakończeniu tego działu, będziesz potrafił:

·         Identyfikować procedury bezpieczeństwa i potencjalne zagrożenia dla użytkowników i techników.

·         Identyfikować procedury bezpieczeństwa służące ochronie sprzętu przed uszkodzeniami i danych od utratą.

·         Identyfikować procedury bezpieczeństwa dla ochrony środowiska przed skażeniem.

2.1.1

 

Identyfikowanie zagrożeń i procedur bezpieczeństwa

 

 

 

Ogólne wytyczne bezpieczeństwa
Postępuj zgodnie z podstawowymi wytycznymi bezpieczeństwa, aby zapobiec skaleczeniom, oparzeniom, porażeniom prądem elektrycznym i uszkodzeniom wzroku. Na wszelki wypadek upewnij się, że gaśnice i zestaw pierwszej pomocy są dostępne w przypadku pożaru lub zranienia. Ilustracja 1 pokazuje listę ogólnych wytycznych bezpieczeństwa.

UWAGA: Zasilacze i monitory zawierają bardzo wysokie napięcia. Nie noś opasek antystatycznych podczas naprawy zasilaczy i monitorów.

UWAGA: Niektóre części drukarki mogą stać się bardzo gorące podczas użytkowania, natomiast inne części mogą zawierać bardzo wysokie napięcie. Upewnij się, że drukarka miała wystarczającą ilość czasu na ostygnięcie przed dokonaniem naprawy. Sprawdź podręcznik do drukarki w celu lokalizacji różnych elementów, które mogą zawierać wysokie napięcie. Niektóre składniki mogą utrzymać wysokiego napięcia nawet po tym jak drukarka zostanie wyłączona.

Przeciwpożarowe wytyczne bezpieczeństwa
Przestrzegaj wskazówek bezpieczeństwa w celu ochrony życia, struktur i wyposażenia. Aby uniknąć porażenia prądem elektrycznym, a także aby zapobiec uszkodzeniu komputera, należy wyłączyć i odłączyć komputer przed rozpoczęciem naprawy.

Ogień może rozprzestrzeniać się szybko, może być to bardzo kosztowne. Prawidłowe korzystanie z gaśnicy może uniemożliwić małemu ogniowi na wydostawanie się spod kontroli. Podczas pracy z komponentami komputera zawsze rozważaj możliwość przypadkowego pożaru i wiedz, jak zareagować. Jeżeli istnieje pożar, należy skorzystać z następujących procedur bezpieczeństwa:

·         Nigdy nie należy walczyć z ogniem, który stał się niemożliwy do opanowania..

·         Zawsze zaplanuj ewakuację drogą przeciwpożarową przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac.

·         Jak najszybciej wydostań się z budynku.

·         Skontaktować się z pogotowiem bezpieczeństwa w celu udzielenia pomocy.

Pamiętaj, aby zlokalizować i przeczytać instrukcje na gaśnicy w miejscu pracy, zanim będzie musiał z niej skorzystać. Szkolenia bezpieczeństwa mogą być dostępne w Twojej organizacji.

W Stanach Zjednoczonych istnieją cztery kategorie dla gaśnic. Klasyfikacje gaśnicy określa inna litera, kolor i kształt, jak pokazano na Ilustracji 2. Każdy typ gaśnicy zawiera specyficzne substancje chemiczne do zwalczania różnego rodzaju pożarów:

·         Klasa A – papier, drewno, tworzywa sztuczne, tektury

·         Klasa B – benzyna, nafta, rozpuszczalniki organiczne

·         Klasa C – sprzęt elektroniczny

·         Klasa D – metale palne

W jaki sposób klasyfikuje się gaśnice w Twoim kraju?

Ważne jest, aby wiedzieć jak korzystać z gaśnicy. Zapamiętaj następującą procedurę:

Wyciągnij zawleczkę.
Skieruj dyszę bezpośrednio na źródło ognia, a nie w płomienie.
Naciśnij dźwignię.
Omiataj strumieniem środka gaśniczego źródło ognia.

 

2.1.2

 

Identyfikowanie procedur chroniących sprzęt i dane

 

 

 

Wyładowania elektrostatyczne (ESD), surowe warunki i niskiej jakości źródła prądu mogą uszkodzić sprzęt komputerowy. Stosuj zalecane sposoby poprawnego użycia, bądź świadom spraw związanych z ochroną środowiska i używaj urządzeń stabilizujących napięcie, by uchronić się przed awarią sprzętu i utratą danych.

ESD
Elektryczność statyczna to zgromadzony na powierzchni ładunek elektryczny. Ładunek może przeskoczyć na komponent i spowodować uszkodzenie. Jest to znane jako wyładowanie elektrostatyczne (ang. electrostatic discharge, ESD). ESD może być zgubne dla elektroniki w systemie komputerowym.

Co najmniej 3000 woltów elektryczności statycznej musi zostać nagromadzone, zanim człowiek jest w stanie poczuć ESD. Przykładowo, elektryczność statyczna może gromadzić się na osobie idącej po dywanie. Kiedy dotknie się ona innej osoby, obie odczują porażenie. Jeśli wyładowanie powoduje ból lub powstanie dźwięku, ładunek był prawdopodobnie powyżej 10 000 woltów. Dla porównania, mniej niż 30 woltów elektryczności statycznej może uszkodzić element komputera.

Zalecenia odnośnie ochrony przed ESD
ESD może powodować trwałe uszkodzenie komponentów elektrycznych. Stosuj się do tych zaleceń, aby uniknąć uszkodzeń od ESD:

·         Trzymaj wszystkie komponenty w antystatycznych torebkach aż do momentu, kiedy masz je zainstalować.

·         Używaj uziemionych mat na stołach, gdzie serwisujesz komputery.

·         Używaj uziemionych mat w miejscach pracy.

·         Używaj antystatycznych opasek na nadgarstek podczas pracy z komputerem.

Warunki otoczenia
Warunki otoczenia wpływają na sprzęt komputerowy na wiele sposobów:

·         Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, sprzęt może się przegrzać.

·         Jeśli poziom wilgotności jest zbyt niski, zwiększa się szansa wystąpienia ESD.

·         Jeśli poziom wilgotności jest zbyt wysoki, może ona uszkodzić sprzęt.

Ilustracja 1 pokazuje jak warunki otoczenia zwiększają lub zmniejszają ryzyko ESD.

Rodzaje wahań mocy
Napięcie jest siłą popychającą elektrony przez obwód. Ruch elektronów jest nazywany natężeniem. Obwody komputerowe do operowania komponentami elektronicznymi potrzebują napięcia i natężenia. Jeśli napięcie w komputerze jest nieodpowiednie lub niestabilne, komponenty komputera mogą nie działać poprawnie. Niestabilne napięcie jest nazywane wahaniem mocy.

Następujące typy wahań mocy AC mogą powodować utratę danych lub awarie sprzętu:

·         Zanik – całkowita utrata zasilania AC. Spalony bezpiecznik, uszkodzony transformator lub zniszczona linia mogą spowodować awarię zasilania.

·         Obniżenie – obniżony poziom napięcia zasilania AC, trwający przez pewien okres czasu. Zaciemnienia zdarzają się, gdy napięcie na linii spada poniżej 80% zwykłego poziomu. Mogą je powodować przeciążone obwody elektryczne.

·         Szum – zakłócenia pochodzące od generatorów i wyładowań atmosferycznych. Szum skutkuje nierównym przebiegiem mocy, co może spowodować błędy w systemie komputerowym.

·         Skok napięcia – nagły wzrost napięcia, trwający bardzo krótko i przekraczający 100% normalnego napięcia na linii. Skoki napięcia mogą być powodowane przez błyskawice, ale mogą też się zdarzyć, gdy sprzęt elektryczny włącza się ponownie po awarii zasilania.

·         Przepięcie – gwałtowny wzrost napięcia ponad normalny poziom przepływu prądu. Przepięcie trwa przez kilka nanosekund lub kilka miliardowych części sekundy.

Urządzenia ochrony zasilania
Aby chronić dane i sprzęt komputerowy, używaj urządzeń chroniących przed wahaniami napięcia.

·         Listwa przeciwprzepięciowa – pomaga w ochronie przed przepięciami i skokami napięcia. Listwa przeciwprzepięciowa kieruje nadmierne napięcie elektryczne na linii do ziemi.

·         Zasilacz awaryjny (UPS) – chroni przed potencjalnymi problemami z zasilaniem przez dostarczanie zasilania do komputera lub innego urządzenia. Podczas działania UPS stale doładowuje się bateria. UPS jest w stanie dostarczyć stałą moc zasilania w przypadku zaniku lub obniżenia napięcia. Wiele urządzeń UPS może bezpośrednio komunikować się z systemem operacyjnym komputera. Ta komunikacja pozwala UPS na bezpieczne wyłączenie komputera i zapisanie danych zanim UPS straci zgromadzoną moc.

·         Rezerwowe źródło zasilania – pomaga chronić przed potencjalnymi problemami z zasilaniem, przez użycie zapasowej baterii dostarczającej zasilanie, gdy napięcie spadnie poniżej zwykłego poziomu. Przy normalnym działaniu bateria jest w stanie oczekiwania. Kiedy napięcie spadnie, bateria dostarcza prąd stały do falownika, który zamienia go na prąd zmienny dla komputera. To urządzenie nie jest tak godne zaufania jak UPS z powodu czasu, który zajmuje mu przełączenie się na baterię. Jeśli urządzenie przełączające zawiedzie, bateria nie będzie w stanie dostarczyć zasilania do komputera. Ilustracja 2 pokazuje kilka przykładów listw antyprzepięciowych oraz urządzeń UPS i SPS.

Uwaga: Nigdy nie podłączaj drukarki do zasilacza UPS. Producenci UPS zalecają, by nie podłączać do nich drukarek ze względu na możliwość przeciążenia zasilacza UPS.

 

2.1.3

 

Identyfikowanie procedur ochrony środowiska

 

 

 

Komputery i urządzenia peryferyjne, jak pokazano na Ilustracji 1, zawierają materiały, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Niebezpieczne materiały są czasem nazywane odpadami toksycznymi. Materiały te mogą zawierać wysokie skupienie metali ciężkich, takich jak kadm, ołów czy rtęć. Przepisy odnośnie usuwania materiałów niebezpiecznych różnią się w zależności od kraju czy stanu. Po informacje odnośnie procedur i usług usuwania odpadów należy skontaktować się z lokalnymi władzami.

Karta Charakterystyki Substancji Niebezpiecznej
Karta Charakterystyki Substancji Niebezpiecznej (MSDS, ang. Material Safety Data Sheet) podsumowuje informacje identyfikujące materiał, włączając w to informacje o składnikach szkodliwych dla zdrowia, łatwopalnych oraz o pierwszej pomocy. Na Ilustracji 2, karta MSDS zawiera informacje o reaktywności chemicznej i informacje o niezgodności, włączając rozlanie, wyciek, a także procedury usuwania. Mówi też o bezpiecznym używaniu i przechowywaniu materiałów.

By określić, czy materiał jest sklasyfikowany jako niebezpieczny, zapoznaj się z MSDS wytwórcy. W USA, agencja o nazwie Occupational Safety and Health Administration (OSHA) wymaga, by przy przekazywaniu wszystkich niebezpiecznych materiałów nowemu właścicielowi, przekazać również MSDS. Informacje MSDS załączone do produktów kupionych dla naprawy lub konserwacji komputera mogą być istotne dla techników komputerowych. OSHA wymaga też, by pracownicy byli informowani o materiałach, z którymi pracują i o bezpieczeństwie materiałów. W Wielkiej Brytanii użycie materiałów niebezpiecznych nadzoruje Chemicals Hazard Information and Packaging for Supply Regulations 2002 (CHIP3). CHIP3 wymaga, by dostawcy substancji chemicznych bezpiecznie je pakowali i transportowali, a także by dołączali karty informacyjne do produktów.

Uwaga: MSDS pozwala określić, jak pozbyć się potencjalnie niebezpiecznego materiału w najbezpieczniejszy sposób. Zawsze sprawdzaj lokalne przepisy dotyczące dozwolonych metod usuwania odpadów przed wyrzuceniem jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego.

Jaka organizacja kieruje użyciem niebezpiecznych środków chemicznych w twoim kraju? Czy karty MSDS są obowiązkowe?

MSDS zawiera cenne informacje:

·         nazwa materiału

·         właściwości fizyczne materiału

·         niebezpieczne składniki materiału

·         dane o reaktywności, takie jak łatwopalność i wybuchowość

·         sposoby działania na wypadek rozlania lub wycieku

·         specjalne środki bezpieczeństwa

·         zagrożenia zdrowia

·         specjalne wymagania ochronne

Kiedy ktoś chce w końcu pozbyć się komputera czy innego urządzenia tego typu, dzieje się to z jednego z następujących powodów:

·         Części lub komponenty z czasem ulegają coraz częstszym awariom.

·         Komputer staje się przestarzały i przestaje spełniać swoją funkcję.

·         Nowsze modele mają lepszą funkcjonalność.

Przed wyrzuceniem komputera lub któregoś z jego komponentów, ważne jest wzięcie pod uwagę bezpiecznej utylizacji - każdego elementu oddzielnie.

Poprawna utylizacja baterii
Baterie często zawierają pierwiastki ziem rzadkich, które mogą być groźne dla środowiska. Baterie z przenośnych systemów komputerowych mogą zawierać ołów, kadm, lit, mangan alkaliczny i rtęć. Te metale nie rozkładają się i pozostają w środowisku na wiele lat. Rtęć jest powszechnie używana w produkcji baterii i jest niezwykle toksyczna i szkodliwa dla ludzi.

Recykling baterii powinien być dla technika standardową praktyką. Wszystkie baterie, w tym litowo-jonowe, niklowo-kadmowe, niklowo-metalowo-wodorkowe i kwasowo-ołowiowe są objęte procedurami utylizacji zgodnymi z lokalnymi przepisami ochrony środowiska.

Poprawna utylizacja monitorów i kineskopów
Z monitorami i kineskopami należy obchodzić się ostrożnie. Nawet po odłączeniu od źródła zasilania mogą przechowywać bardzo wysokie napięcie. Kineskopy zawierają szkło, metal, plastik, ołów, bar i pierwiastki ziem rzadkich. Wg Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, kineskopy mogą zawierać około 1.8 kg ołowiu. Monitory trzeba utylizować zgodnie z przepisami ochrony środowiska.

Poprawna utylizacja tonerów, pojemników z tuszem i wywoływaczy fotograficznych
Zużyte tonery i pojemniki z tuszem do drukarek muszą być poprawnie utylizowane lub poddane recyklingowi. Niektórzy dostawcy i producenci pojemników z tuszem umożliwiają ponowne napełnienie pojemników. Są też firmy specjalizujące się w uzupełnianiu pustych pojemników. Zestawy do uzupełniania pojemników z tuszem do drukarek atramentowych są dostępne ale niepolecane, ponieważ tusz może wyciec do drukarki, powodując nieodwracalne zniszczenia. Może to być szczególnie kosztowne, bo używanie uzupełnianych pojemników z tuszem może również unieważnić gwarancję drukarki.

Poprawna utylizacja chemicznych rozpuszczalników i puszek z aerozolem
Skontaktuj się z lokalną firmą zajmującą się utrzymaniem czystości, by dowiedzieć się gdzie zutylizować chemikalia i rozpuszczalniki używane do czyszczenia komputerów. Nigdy nie spuszczaj środków chemicznych i rozpuszczalników w zlewie ani nie wylewaj ich w miejscu połączonym z kanalizacją.

Z puszkami i butelkami zawierającymi rozpuszczalniki lub inne substancje czyszczące trzeba się obchodzić ostrożnie. Upewnij się, że będą rozpoznane i traktowane jako szczególnie niebezpieczne odpady. Na przykład, niektóre puszki z aerozolem mogą eksplodować pod wpływem ciepła, jeśli zawartość nie jest do końca zużyta.

2.2

 

Identyfikacja narzędzi i oprogramowania wykorzystywanych przy pracy z komputerem osobistym

 

 

 

Do każdej pracy istnieje odpowiednie narzędzie. Upewnij się, że użytkownik zapoznał się z prawidłowym wykorzystaniem każdego z narzędzi i że używa odpowiedniego narzędzia do danego zadania. Umiejętność użycia narzędzi i oprogramowania sprawia, że zadania stają się mniej trudne oraz zostają wykonane prawidłowo i bezpiecznie.

Dostępne jest oprogramowanie, które pomaga diagnozować problemy. Wykorzystuj te narzędzia w celu określenia, które komponenty komputera nie funkcjonują prawidłowo.

Technik musi dokumentować wszystkie naprawy i problemy z komputerem. Dokumentacja może być następnie wykorzystana jako punkt odniesienia dla przyszłych problemów lub dla innych techników, którzy mogli nie zetknąć się z tym problemem wcześniej. Dokumenty mogą być w formie papierowej, ale preferowane są formularze elektroniczne, ponieważ mogą one być łatwo przeszukane pod kątem specyficznego problemu.

Po zakończeniu tego działu będziesz potrafił:

·         Identyfikować narzędzia sprzętowe i ich przeznaczenie

·         Identyfikować oprogramowanie i jego przeznaczenie

·         Identyfikować narzędzia organizacyjne i ich przeznaczenie

2.2.1

 

Identyfikacja sprzętu i narzędzi

 

 

 

Zestaw narzędzi powinien zawierać wszystkie narzędzia niezbędne do zakończenia naprawy sprzętu. W czasie zdobywania doświadczenia będziesz uczyć się, które narzędzia są niezbędne do określonego rodzaju pracy. Narzędzia sprzętowe możemy pogrupować w 4 kategorie:

·         Narzędzia ESD

·         Narzędzia ręczne

·         Narzędzia czyszczące

·         Narzędzia diagnostyczne

Narzędzia ESD
Istnieją dwa rodzaje narzędzi ESD: opaski antystatyczne na nadgarstek i maty antystatyczne. Opaska antystatyczna na nadgarstek chroni sprzęt komputerowy, kiedy jest przyczepiona do ramy obudowy. Mata antystatyczna chroni sprzęt komputerowy poprzez zapobieganie gromadzeniu się elektryczności statycznej na sprzęcie lub na urządzeniach. Kliknij każdą z pozycji na Ilustracji 1, aby uzyskać więcej informacji na temat narzędzia ESD.

Narzędzia ręczne
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin