Scenariusz zajęć hospitowanych - maj.doc

(28 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć hospitowanych – Punkt Przedszkolny w Janowicy

MAJ

 

Blok tematyczny: Wyprawa w nieznane krainy

Temat dnia: Mieszkańcy podwodnych krain

 

Cele:

Dziecko:

ü      Rozwija wyobraźnię, fantazję

ü      Współpracuje z kolegami w celu uzyskania zamierzonego efektu

ü      Czerpie radość z zabaw w grupie rówieśników

ü      Poznaje nazwy wybranych ryb

ü      Łączy budowę ciała ryb z przystosowaniem się do środowiska, w którym żyją

ü      Odczytuje globalnie wyraz „ryby”

ü      Stosuje w praktyce liczebniki porządkowe

ü      Poszerza swoją wiedzę na temat wody i zycia w wodzie

ü      Porównuje kształt ryb

ü      Rozwija pomysłowość i wyobraźnię poprzez ozdabianie konturu ryby

ü      Opisuje swoje wrażenia wzrokowe

ü      Poznaje zjawisko rozpuszczania

ü      Wie, że sól i cukier w przeciwieństwie do piasku, rozpuszczają się w wodzie

ü      Potrafi wyciągać wnioski z przeprowadzonych doświadczeń

 

 

Metody: praca z tekstem, rozmowa, obserwacja

Formy: indywidualna, grupowa

Pomoce dydaktyczne: obrazki ryb, akwarium, kartonik w wyrazem do globalnego czytania RYBY, kredki, kontury ryb – 2 rodzaje, kolorowe papierki po cukierkach, folia aluminiowa, klej, nitka, pojemniki z woda, sól, cukier, piasek, chusta animacyjna, piłka zielona i czerwona, książka „Wesołe przedszkole czterolatka” cz. 4.

 

 

Przebieg zajęć:

1.      Zabawy z chustą animacyjną: małe i duże fale, burza na morzu i inne według pomysłu dzieci.

2.      Zabawa z piosenką „Moje akwarium”.

3.      Oglądanie obrazków ryb lub, jeżeli to możliwe, akwarium. Zapoznanie z budową ciała ryb, warunkami ich zycia.

4.      Ćwiczenia usprawniające aparat mowy „Rybki”. Poruszanie wargami ściągniętymi w pyszczek. Nadmuchiwanie policzków, szerokie otwieranie i zamykanie buzi.

5.      Wprowadzenie pojęcia „Ryby”. Podpisanie obrazków na tablicy kartonikiem z wyrazem do globalnego czytania „ryby”.

6.      Zabawa ruchowa „Uwaga rekin”. Dzieci – ryby „pływają w wodzie. Na hasło „rekin” ustawiają się pod ścianami i na chwilę nieruchomieją.

7.      Praca z książką. Kolorowanie ryb. Rysowanie fal po śladzie.

8.      Zabawa „Wędkarze”. Dzieci – wędkarze, aby złapać rybę, muszą poprawnie odpowiedzieć na pytania nauczyciela dotyczące wody i podwodnego świata.

9.      Klasyfikowanie „złowionych ryb”. Nauczyciel kładzie w dwóch miejscach w Sali 2 różne kontury ryb. Podczas trwania akompaniamentu dzieci swobodnie biegają po Sali. Na przerwie w akompaniamencie stają obok rybki w takim samym kształcie jak ta, którą trzymają w ręku.

10.  Ozdobienie konturów rybek. Wykorzystanie kolorowych błyszczących papierków po cukierkach, folii aluminiowej i innych materiałów.

11.  Zawieszenie rybek na różnej długości nitkach. Obserwowanie poruszających się rybek, opisywanie własnych wrażeń.

12.  Prowadzenie doświadczeń, sprawdzenie rozpuszczalności w wodzie substancji: cukier, sól, piasek.

13.  Zabawa z piosenką „Moje akwarium”.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin